Ilk akla gelen anime filmi; Spirited Away

 

tumblr_mi88d9exua1r62u54o1_500
Bugün size çok sevdiğim ve “Miyazaki filmi” denince akla gelen ilk anime filmi; Spirited Away (Ruhların Kaçışı) ile ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum.

5o yılı aşkın bu sektörde olan muhteşem anime-manga sanatçısı Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği bu anime, 2001 yılında gösterime girmiştir. Oscar kazanan ilk anime ve uzun metrajlı ilk anime filmi olarak da bilinir.

Film; Chihiro adında küçük bir kızın ailesiyle yeni taşındığı şehre giderken yolda durup ilginç, terk edilmiş bir yapıt görmesi ve içeri girdiği zaman yaşacak olduğu macerayı anlatmakta.

Bu animeyi izledikten sonra üstü kapalı olarak düşündüğünüzde ne kadar Alice in Wonderland gibi gözükse de ayrıntılı olarak inceleyince öyle gözükmediğini fark ediyorsunuz. Içerdiği hayal dünyası, karakterlerin tipi ve konusu çok andırıyor fakat karakter özelliği anlamında incelerken Chihiro ile Alice arasında büyük uçurumlar var.

Çünkü Alice “beni iç” yazan bir sıvıyı düşünmeden içerken Chihiro önüne konan yemek şölenini nereden geldiğini bilmediği için yememekte. Alice yapılmaması gereken şeyleri inadına yapabilecekken Chihiro anne ve babasından da olgun davranan bir karakter. Ya da temeline bakınca bu animede tamamen japon kültürü, kapitalizm, tüketim çılgınlığıyla ilgili eleştiriler ve ekolojik mesajlar verdiğini görebilirsiniz.

anigif_enhanced-26744-1445978611-2

Animenin müzikleri besteci Joe Hisaishi’ye aittir ve film ne kadar olay yaratmışsa müzikleri de ayrı bir şekilde olay yaratmıştır. Zaten bir Miyazaki filminde müziklerin kötü olması gibi bir seçenek yok, çünkü müzikleri her zaman kusursuz ve birkaç filmini izlemişseniz, yeni bir filmini izlemeden önce şarkılarını duyduğunuzda bile bir Miyazaki filmine ait olduğunu anlayabilirsiniz.

Uzun lafın kısası ben bu animeyi gerçekten çok seviyorum ve insanların “Anime ne ya? Çocuk musun sen?” ya da “Çizgi film mi izliyorsun?” gibi önyargılarından bu animeyle kurtulabileceğine inanıyorum. Çünkü hayata olan bakış açısıyla ilgili çok mesaj veriyor ve izlerken bir yetişkini bile zorlayabilecek seviyede ince ayrıntılar içeriyor. Bence izlenmeli!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s